Hlavní uzávěr plynu
Bývá nejčastěji umístěn nejčastěji umístěn ve skříni společně s plynoměrem a regulátorem.
Umisťuje uvnitř i vně objektu, preferuje se jeho umístění vně objektu. Při jeho umístění uvnitř budovy musí být zajištěno automatické uzavírání přívodu plynu v případě požáru (např. použitím protipožární armatury). Ve výškových budovách musí být umístěn vždy mimo objekt.
Musí být zajištěn proti neoprávněné manipulaci a nesmazatelným označením HUP, případně jiným značením.
Možnosti umístění HUP
Zdroje:
ČSN 38 6405: Plynová zařízení. Zásady provozu.
TPG 704 01: Odběrná plynová zařízení a spotřebiče na plynná paliva v budovách.
TPG 800 03: Připojování odběrných plynových zařízení a jejich uvádění do provozu.
Bezpečnostní průtokové pojistky na plynových rozvodech
Jedná se o bezpečnostní prvek, který se instaluje na plynových potrubích.
V případě narušení těsnosti potrubí, např. z důvodu jeho poškození, může docházet k masivním únikům plynu. V těchto případech reaguje bezpečnostní průtoková pojistka, která je nastavena na určitou limitní hodnotu průtoku plynu.
Bezpečnostní pojistka neovlivní běžný provoz spotřebičů.
Při únicích plynu v menším objemu, i když se jedná o dlouhodobý únik, se bezpečnostní pojistka neuzavře. Instalaci bezpečnostní průtokové pojistky je vhodné kombinovat s jinými bezpečnostními prvky.
Zdroje:
Protipožární armatury na plynových rozvodech
Protipožární armatura je technickým zařízením ke snížení teoretické intenzity požáru, zabránění a přenesení požáru a možnosti vzniku výbušné směsi v dalších prostorách objektu. Protipožární armaturou může být např. protipožární kohout, kohout s protipožární vsuvkou nebo protipožární vsuvka.
Princip protipožární armatury spočívá v automatickém uzavření průtoku plynu při zvýšení teploty v okolním prostředí nad stanovenou hodnotu. Tato armatura se používá při umístění hlavního uzávěru plynu uvnitř budovy nebo nejdále ve vzdálenosti do 1 m za prostupem obvodovou zdí, maximálně 1,8 m nad terénem nebo podlahou.
Domovní plynovody je nutno projektovat, zřizovat a provozovat s ohledem na minimalizaci následků v případě jejich poruchy a úniku plynu tak, aby se snížily možnosti vzniku požáru, jeho šíření, nebezpečí výbuchu a jeho následky.
Závitová vsuvka s protipožární armaturou
Zdroje:
ČSN 38 6405: Plynová zařízení. Zásady provozu.
TPG 704 01: Odběrná plynová zařízení a spotřebiče na plynná paliva v budovách.
Regulátory tlaku plynu
Mění dodávaný vysokotlakový plyn na spotřební nízkotlakový plyn a udržuje výstupní tlak plynu pro spotřebitele na konstantní úrovni. Umisťuje se mezi plynoměr a hlavní uzávěr plynu, je vždy před hodinami. Obsahuje bezpečnostní uzávěr, který při nárůstu tlaku plynu přeruší tok plynu.
Využití GSM alarmů k ochraně proti požáru a úniku plynu
Bezdrátový GSM alarm je elektronický zabezpečovací (poplašný) systém, který slouží k ochraně zabezpečené oblasti (domu, bytu, chaty, garáže) pomocí GSM mobilní technologie. Jeho hlavním úkolem je zjistit skutečnost, že došlo k proniknutí do střeženého prostoru a uvědomit o tom majitele objektu na mobilní telefon, prozvoněním nebo odesláním SMS.
Mimo klasické senzory, které hlídají narušení zajištěného prostoru, existují také různé multifunkční signalizace. Jedná se o zajištění proti požáru i úniku plynu, instalací hlásičů požárů a detektorů nebezpečných plynů. GSM alarmy jsou zařízení, které můžete využít jako univerzální zabezpečovací zařízení. Pokud zajistíte objekt plným zajištěním, budou aktivní všechna čidla, jakmile GSM alarm vypnete, budou aktivní pouze čidla v tzv. “24-hodinové smyčce“, která jsou aktivní nonstop, tedy požární hlásiče a detektory plynu.